Landscape Led LED Hardscape (16103AZT27)
kichler
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
12|16103AZT27
Product Overview
LED Hardscape by Kichler from the Landscape Led collection in Textured Architectural Bronze finish
The 12V LED Hardscape light is an integrated, fully sealed LED fixture with a 270° pivot rotation from a mounting bracket which allows you to place the light precisely where it's needed. The 18" length option fits most design applications with a 2700K color temperature in a Architectural Bronze (AZT) finish. Custom optics ensure smooth, uniform light distribution virtually eliminating any hotspots or glare. Integrated with a 4kV surge protection to defend against power surges and irregularities.
Product Details
collection
Landscape Led
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
2.70W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
2700K
cri
80
rated_average_life
40000
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Aluminum
safety_listing
cETLus
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
Textured Architectural Bronze
wire
80"
canopy
18 X 3 X 0.75
delivered_lumens
125.00lm
Type
Deck & Patio
Finish
Bronze / Dark
Style
Transitional
meta_keywords
Kichler,16103AZT27,LED Hardscape,Landscape Led,Textured Architectural Bronze,Landscape 12V LED Hardscape,Landscape Ltg.,Transitional
status
A
Yes
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less