Landscape Led LED Hardscape (16100SD30)
SKU:
12|16100SD30
Product Overview
LED Hardscape by Kichler from the Landscape Led collection in Sand finish
The 12V LED Hardscape light is an integrated, fully sealed LED fixture with a 270° pivot rotation from a mounting bracket which allows you to place the light precisely where it's needed. The 3" length option fits most design applications with a 3000K color temperature in a Textured Sand (SD) finish. Custom optics ensure smooth, uniform light distribution virtually eliminating any hotspots or glare. Integrated with a 4kV surge protection to defend against power surges and irregularities.
max_wattage
0.30W
voltage
12.00V
material
Aluminum
manufacturer_finish
Sand
wire
80"
Finish
Light
meta_keywords
Kichler,16100SD30,LED Hardscape,Landscape Led,Sand,Landscape 12V LED Hardscape,Landscape Ltg.,Transitional
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less