Ikon Outdoor Step Light (700OSIKN92730B120)
SKU:
327|700OSIKN92730B120
Product Overview
Outdoor Step Light by Visual Comfort Architectural from the Ikon collection in Black finish
Ikon by Sean Lavin is an outdoor step light featuring a contemporary design with a minimized rectangular aperture that aims illumination downward to light stairs with minimal glare. Ideal for wayfinding and added safety after dark. The Ikon exterior step light features selectable CCTs (2700K or 3000K) and can be installed as a 120V fixture or as a low-voltage 12V fixture (remote low-voltage transformer required). The Ikon LED fixture is wet listed IP66 which makes it ideal for commercial applications as well as for residential use. Available in modern finish options.
Product Details
collection
Ikon
extension
0.30in
max_wattage
12.20W
bulb_type
light_output
202.00lm
voltage
120.00V
manufacturer_finish
Black
wire
8"
canopy
4"x6"x0.3"
Type
Step/Brick
Finish
Black
Style
Architecture
A
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)