Ikon Outdoor Step Light (700OSIKN92730B12)
visual comfort architectural
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
327|700OSIKN92730B12
Product Overview
Outdoor Step Light by Visual Comfort Architectural from the Ikon collection in Black finish
Ikon by Sean Lavin is an outdoor step light featuring a contemporary design with a minimized rectangular aperture that aims illumination downward to light stairs with minimal glare. Ideal for wayfinding and added safety after dark. The Ikon exterior step light features selectable CCTs (2700K or 3000K) and can be installed as a 120V fixture or as a low-voltage 12V fixture (remote low-voltage transformer required). The Ikon LED fixture is wet listed IP66 which makes it ideal for commercial applications as well as for residential use. Available in modern finish options.
Product Details
collection
Ikon
designer
Sean Lavin
extension
0.30in
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
12.20W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
202.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
70000
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Metal
safety_listing
ETL
safety_rating
Wet
ada
title_24
manufacturer_finish
Black
manufacturer_glass
Aluminum
wire
8"
canopy
4"x6"x0.3"
Type
Step/Brick
Finish
Black
Style
Architecture
meta_keywords
status
A
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)