71|3HASM56BSD
UPC:
Width:
56.00 (in)
Height:
12.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
56" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Harris Smart 56 LED collection in Brushed Steel finish
Product Details
collection
Harris Smart 56 LED
designer
Lauren Ralph Lauren
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
20.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
670.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
blade_pitch
13°
blade_finish
Matte White/Matte White
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
4.5"
light_kit
Included
motor_size
155.0 X 12.0
country_of_origin
China
material
Steel
safety_listing
cUL
safety_rating
Damp
title_24
Yes
manufacturer_finish
Brushed Steel
manufacturer_glass
Frosted
canopy
D:5.875'' H:2.25'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/h/ss_3hasm56bsd.pdf
Type
Damp Location
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Contemporary Modern
Shade
Frosted
meta_keywords
status
A
led
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"
price_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)