Hanson Eight Light Pendant (LD7038D36BR)
elegant lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
173|LD7038D36BR
UPC:
Width:
36.00 (in)
Height:
28.30 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
Eight Light Pendant by Elegant Lighting from the Hanson collection in Brass finish
Product Details
collection
Hanson
rooms
Dining room, kitchen, living room, entry way
number_of_bulbs
8
max_wattage
40.00W
bulb_type
E12
bulb_base
E12
dimmable
Yes
voltage
110.00V
country_of_origin
China
material
Metal and Aluminum and Glass
safety_listing
ETL
safety_rating
Damp
title_20
Yes
title_24
dimensional_weight
78.00lb
manufacturer_finish
Brass
manufacturer_glass
Opal White
chain
46``
wire
54.9"
rod
6"+12"+12"+16"
canopy
4.7"x1"
spec_sheet
https://elegantlighting.egnyte.com/dl/Hjif9crzJ3/?
Type
Glass Shade
Finish
Brass - Antique
Style
Contemporary Modern
Shade
White
Mount
Stem
meta_keywords
status
D
width_range
31" - 36"
height_range
25" - 30"