71|3IKR52BBSD
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Ikon 52 Hugger LED collection in Burnished Brass finish
Product Details
Type
Huggers
Style
Contemporary Modern
collection
Ikon 52 Hugger LED
rooms
Bedroom, Family Room, Office
max_wattage
20.00W
voltage
120.00V
fan_airflow
4923CFM
airflow_efficiency
81CFM/W
motor_size
153.0 X 18.0
safety_listing
cETL
safety_rating
Dry
canopy
D:7.875'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/i/ss_3ikr52bbsd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/i/ig_3ikr52xxxd-cul-eng.pdf
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)