Ikon 52 LED 52" Ceiling Fan (3IKDR52BBSD)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3IKDR52BBSD
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Ikon 52 LED collection in Burnished Brass finish
Product Details
Type
Ceiling Fans
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
price_range
collection
Ikon 52 LED
rooms
Bathroom, Enclosed Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
20.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1060.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
5660CFM
airflow_efficiency
93CFM/W
blade_pitch
12°
blade_finish
Matte White/Matte White
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 4-speed, Dimmer and Manual Reverse
fan_downrod
4.5"
light_kit
Included
motor_size
153.0 X 18.0
country_of_origin
China
material
Steel
safety_listing
cUL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Burnished Brass
manufacturer_glass
Frosted
canopy
D:6'' H:2.375'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/i/ss_3ikdr52bbsd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/i/ig_3ikdr52xxxd-cul-eng.pdf
led
Yes
cfm_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)