Elara 56" Ceiling Fan (3ELASM56BBSNH)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3ELASM56BBSNH
UPC:
Out of stock
Available on: 9/23/2026
Add to Wish List
Product Overview
56" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Elara collection in Burnished Brass finish
The Elara Smart 56" by Marie Flanigan is rooted in the quiet elegance of mid-century design, this fan pairs the warmth of natural rattan with the subtle glow of brass. Its clean three-blade form and textured banding create a layered design language that balances simplicity with material richness. Scaled for everyday living, it brings refined warmth and timeless character to interiors.
Product Details
collection
Elara
designer
Marie Flanigan
rooms
Bedroom, Family Room, Office, Covered Outdoor Patio
voltage
120.00V
fan_airflow
6244CFM
airflow_efficiency
240.15CFM/W
blade_pitch
16°
blade_finish
Matte White
blade_quantity
3
fan_control
Smart with Bond Home App, Hand-held Remote, 6-Speed, Reverse
fan_downrod
6"
motor_size
210.0 W X 12.0 H
country_of_origin
China
material
Steel
safety_listing
UL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
manufacturer_finish
Burnished Brass
canopy
D:5.98" H:2.48" Round
meta_keywords
status
A
price_range
cfm_range
web_enabled
1
Type
Damp Location
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"