71|5ASPR56MBKNH
Product Overview
56" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Aspen 56 collection in Midnight Black finish
Designed with a twist, the Aspen 56" ceiling fan features clean smooth symmetry with blades that have a slight curve from the housing for an elegant style. Available in 7 finishes, the Aspen 56 is powered by a DC motor and controlled by a 6-speed handheld remote.
Product Details
collection
Aspen 56
blade_finish
Washed White Oak/Washed White Oak
manufacturer_finish
Midnight Black
Finish
Black
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
fan_airflow
7228CFM
airflow_efficiency
257CFM/W
blade_pitch
13°
fan_downrod
6"
motor_size
120.0 X 25.0
wire
78"