71|5ASPR56BBSWWO
Product Overview
56" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Aspen 56 collection in Burnished Brass finish
Designed with a twist, the Aspen 56" ceiling fan features clean smooth symmetry with blades that have a slight curve from the housing for an elegant style. Available in 7 finishes, the Aspen 56 is powered by a DC motor and controlled by a 6-speed handheld remote.
Product Details
collection
Aspen 56
blade_finish
Natural Honey/Natural Honey
country_of_origin
Taiwan
manufacturer_finish
Burnished Brass
Type
Ceiling Fans
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Sean Lavin
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
fan_airflow
7228CFM
airflow_efficiency
257CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
5
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Adaptable
motor_size
120.0 X 25.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
78"