EF60 240V 6000W ELECTRIC HEATER,SS (EF60240S)
SKU:
40|EF60240S
Product Overview
240V 6000W ELECTRIC HEATER,SS by Eurofase from the EF60 collection in Stainless Steel finish
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 240V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Product Details
extension
9.50in
voltage
240.00V
manufacturer_finish
Stainless Steel
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
Eurofase,EF60240S,240V 6000W ELECTRIC HEATER,SS,EF60,Stainless Steel,Heater - 6000W 240V,Specialty Items,Contemporary Modern
width_range
7" - 12"
height_range
7" - 12"