Drexel One Light Outdoor Wall Lantern (V6-L5-2934-13)
Lighting One E
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
159|V6-L5-2934-13
Product Overview
One Light Outdoor Wall Lantern by Lighting One E from the Drexel collection in English Bronze finish
In the Drexel 1-light outdoor wall lantern, iconic lantern style outdoor lighting is given a fresh new look with smooth lines and an English bronze finish. 16" height and 6" width. Extends 8" from the wall. Uses one standard size bulb of up to 60 watts. Wet area rated.
Product Details
web_enabled
1
collection
Drexel
rooms
Outdoor Wall, Porch
extension
8.00in
number_of_bulbs
1
max_wattage
60.00W
bulb_type
A19
bulb_base
E26
light_source
Incandescent/LED
dimmable
Yes
voltage
120.00V
material
Metal, Glass
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
English Bronze
manufacturer_glass
Clear
canopy
5.13"x5.13"x0.75"
Type
Wall Lanterns
Finish
Bronze / Dark
Style
Transitional
Shade
Clear
meta_keywords
status
A
led
Yes
width_range
6" & Less
height_range
13" - 18"