Avila 54" Ceiling Fan (3AVLR54D)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3AVLR54D
Width:
54.00 (in)
Height:
15.50 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
54" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Avila collection in Aged Pewter finish
The Avila LED 54 features a sleek and modern design with a powerful AC energy-efficient motor. All in one function includes dimmable LED, remote control, and a reversible motor, all you need for a great ceiling fan. Avila LED 54 in Aged Pewter is designed for medium to large-sized rooms such as bedrooms, living rooms, dining rooms, or any outdoor space. Features a 153.0 X 18.0 4-speed motor with a Ten-degree blade pitch.
Product Details
collection
Avila
designer
Monte Carlo
rooms
Bathroom, Enclosed Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
16.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
770.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
4907CFM
fan_electricity_use
58W
airflow_efficiency
85CFM/W
blade_pitch
10°
blade_finish
Silver ABS/Silver ABS
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 4-speed, Dimmer and Manual Reverse
fan_downrod
6"
light_kit
Included
motor_size
153.0 X 18.0
country_of_origin
China
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
title_24
Yes
manufacturer_finish
Aged Pewter
manufacturer_glass
Matte Opal
canopy
D:5.875'' H:2.75'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/a/ss_3avlr54agpd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/a/ig_3avlr54xxxd-cul-eng.pdf
Type
Damp Location
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Shade
Opal
meta_keywords
Visual Comfort Fan,3AVLR54AGPD,54" Ceiling Fan,Avila,Aged Pewter,Ceiling Fan,Fans
status
A
led
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)