Aviator 54" Ceiling Fan (FH-W1811-54)
modern forms fans
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
441|FH-W1811-54
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
54" Ceiling Fan by Modern Forms Fans from the Aviator collection in Graphite/Weathered Gray finish
Product Details
collection
Aviator
light_source
LED
color_temperature
3000K
voltage
120.00V
fan_airflow
6321CFM
fan_electricity_use
31W
airflow_efficiency
246CFM/W
blade_pitch
13°
blade_finish
Weathered Gray
blade_quantity
3
blade_span
54"
fan_control
Remote Included
light_kit
Adaptable
fan_speeds
6
motor_size
125 X 20
reverse_air
Yes
country_of_origin
Taiwan
material
Aluminum Body With ABS Blades
safety_listing
ETL, cETL
safety_rating
Wet
energy_star
Yes
ada
title_24
manufacturer_finish
Graphite/Weathered Gray
wire
8"
canopy
6``
fan_rpm
163
parts_diagram
http://modernforms.com/product/aviator/
Type
Huggers
Finish
Bronze / Dark
Style
Restoration
meta_keywords
status
A
led
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"