Irene-3HLK 60" Ceiling Fan (IR3HLK-BB-LM-60)
matthews fan company
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
101|IR3HLK-BB-LM-60
Product Overview
60" Ceiling Fan by Matthews Fan Company from the Irene-3HLK collection in Brushed Bronze finish
Product Details
Type
Huggers
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
price_range
web_enabled
1
collection
Irene-3HLK
rooms
bulbs_included
Yes
max_wattage
31.00W
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
30000
voltage
110.00V
fan_airflow
5960CFM
airflow_efficiency
199CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Light Maple Tone
blade_quantity
3
blade_span
60"
fan_control
Remote Control, Wall Control
light_kit
Included
fan_speeds
6
reverse_air
country_of_origin
China
material
Cast Aluminum 40%, Heavy Stamped Steel 40%, Wood 20%
safety_listing
UL/cUL
safety_rating
Damp
title_20
sub_brand
Atlas
manufacturer_finish
Brushed Bronze
canopy
7"x7"x10"