Yucca One Light Outdoor Wall Sconce (B6121-PBR)
troy lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
67|B6121-PBR
Product Overview
One Light Outdoor Wall Sconce by Troy Lighting from the Yucca collection in Patina Brass finish
Product Details
collection
Yucca
designer
Caleb Zipperer
extension
5.00in
number_of_bulbs
1
max_wattage
60.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26 Medium
voltage
120.00V
country_of_origin
VN
material
Aluminum and Stainless Steel
safety_listing
UL/cUL
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
Patina Brass
manufacturer_glass
Clear Optic
wire
7``
canopy
4.75"
spec_sheet
https://www.hvlgroup.com/SpecSheet/B6121-PBR
instructions
https://cdn.hvlgroup.com/troylighting/assembly_instructions/combo/B6121-PBR.pdf
Type
Single
Finish
Brass
Style
Transitional
Shade
Clear
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"