Wheeler LED Wall Sconce (7300-BLNK)
hudson valley
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
70|7300-BLNK
Product Overview
LED Wall Sconce by Hudson Valley from the Wheeler collection in Black Nickel finish
Product Details
collection
Wheeler
designer
Hudson Valley Lighting
extension
3.00in
number_of_bulbs
1
max_wattage
16.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
500.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
voltage
120.00V
country_of_origin
VN
material
Brass
safety_listing
UL, cETL
safety_rating
Damp
ada
Yes
manufacturer_finish
Black Nickel
wire
7``
canopy
17"
spec_sheet
https://www.hvlgroup.com/SpecSheet/7300-BLNK
instructions
https://cdn.hvlgroup.com/hudsonvalleylighting/assembly_instructions/combo/7300.pdf
Type
Pocket
Finish
Black Chrome
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
Hudson Valley,7300-BLNK,LED Wall Sconce,Wheeler,Black Nickel,Wall Sconce,Sconces,Contemporary Modern
status
A
Yes
width_range
6" & Less
height_range
19" - 24"
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)