Wend Outdoor Wall/Step Light (700OSWEND92730B120)
SKU:
327|700OSWEND92730B120
Product Overview
Outdoor Wall/Step Light by Visual Comfort Architectural from the Wend collection in Black finish
The sleek, modern design of the Wend outdoor wall and step light by Sean Lavin features an attractive though minimized exposed acrylic diffuser. Light is aimed downward to light stairs or graze walls with minimal glare. Ideal for wayfinding and added safety after dark. The Wend exterior wall and step light features selectable CCTs (2700K or 3000K) and can be installed as a 120V fixture or as a low-voltage 12V fixture (remote low-voltage transformer required). The Wend LED fixture is wet listed IP66 which makes it ideal for commercial applications as well as for residential use. Available in modern finish options
Product Details
collection
Wend
extension
1.00in
max_wattage
12.10W
bulb_type
light_output
344.00lm
voltage
120.00V
manufacturer_finish
Black
wire
8"
canopy
4"x6"x1"
Type
Step/Brick
Finish
Black
Style
Architecture
A
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)