Varenna 39 Light Semi Flush Mount (502-48-VGL)
corbett lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
68|502-48-VGL
UPC:
Width:
48.00 (in)
Height:
28.50 (in)
collection
Varenna
designer
Corbett-Standard
number_of_bulbs
39
max_wattage
10.00W
bulb_type
B11
bulb_base
E12 Candelabra
voltage
120.00V
country_of_origin
PH
material
Iron
safety_listing
UL/cUL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Vintage Gold Leaf
manufacturer_glass
Piastre
canopy
34.75"
spec_sheet
https://www.hvlgroup.com/SpecSheet/502-48-VGL
instructions
https://cdn.hvlgroup.com/corbettlighting/assembly_instructions/combo/502-48.pdf
Type
Empire/Basket
Finish
Gold, Champ, Gld Leaf
Style
Contemporary Modern
width_range
37" - 48"
height_range
25" - 30"