71|3TNSM60BBSD
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Topan Smart 60 LED collection in Burnished Brass finish
A novel take on a popular style, the Topan Smart 60" LED fan by Sean Lavin showcases three gracefully twisted wrapped blades creating a pinwheel-liked dynamic that draws the eyes to the center. The classic metal construction and white lens LED gives a soft ambient illumination. Damp-rated for indoor or outdoor use, this app-controlled fan will create a striking statement in any space.
Product Details
collection
Topan Smart 60 LED
blade_finish
Silver ABS/Silver ABS
manufacturer_finish
Burnished Brass
Finish
Brass
width_range
59" - 72"
height_range
13" - 18"
max_wattage
20.00W
voltage
120.00V
fan_airflow
6314CFM
airflow_efficiency
166CFM/W
fan_downrod
6"
motor_size
155.0 X 12.0
wire
78"
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/t/ss_3tnsm60bbsd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/t/ig_3tnsm60xxxd-cul-eng.pdf
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)