Streaming 52" Ceiling Fan (3STMSM52D)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3STMSM52D
Width:
52.00 (in)
Height:
17.90 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Streaming collection in Midnight Black finish
Streaming Smart 52 connects locally to Wi-Fi, allowing you full voice control via Alexa, Google Home or Siri and the ability to operate the fan while away via your mobile device. Control your fan via your smart home system or via mobile phone using the Bond Home App. Download the Bond Home skill for Alexa or Bond Home Action for Google Home and use your voice to control your ceiling fan. The Streaming Smart 52 in Midnight Black by Barbara Barry features a 125.0 X 16.0 6 speed motor with a Fifteen degree blade pitch.
Product Details
collection
Streaming
designer
Barbara Barry
rooms
Bedroom, Family Room, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
20.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
715.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
5605CFM
fan_electricity_use
30W
airflow_efficiency
187CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Matte White/Matte White
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
8"
light_kit
Included
motor_size
125.0 X 16.0
country_of_origin
China
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_finish
Midnight Black
manufacturer_glass
Matte Opal
canopy
D:5.875'' H:2.25'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/s/ss_3stmsm52mbkd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/s/ig_3stmsm52xxxd-cetl-eng.pdf
Type
Damp Location
Finish
Black
Style
Transitional
Shade
Opal
meta_keywords
status
A
led
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)