Shorecrest Two Light Wall Bracket (090022-040-FR001)
allegri
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
238|090022-040-FR001
Product Overview
Two Light Wall Bracket by Allegri from the Shorecrest collection in Sliver Dollar finish
Product Details
collection
Shorecrest
rooms
Living Room, Bedroom, Family Room, Dining Room
extension
9.00in
number_of_bulbs
2
max_wattage
60.00W
bulb_base
E12 Candelabra
dimmable
Yes
voltage
120.00V
country_of_origin
Phillipines
notes
Firenze Clear
material
Hand Forged Wrought Iron
safety_listing
Dry
safety_rating
cETL
manufacturer_finish
Sliver Dollar
manufacturer_glass
Firenze Clear
wire
12``
mounting_height
14.50"
canopy
6.5``x0.75``
Type
Double
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Traditional
width_range
13" - 18"
height_range
19" - 24"