Redding Two Light Wall Sconce (B1120-PBR)
troy lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
67|B1120-PBR
Product Overview
Two Light Wall Sconce by Troy Lighting from the Redding collection in Patina Brass finish
Product Details
collection
Redding
designer
Troy-Standard
extension
5.50in
number_of_bulbs
2
max_wattage
15.00W
bulb_type
G25
bulb_base
E26 Medium
voltage
120.00V
country_of_origin
VN
material
Steel
safety_listing
UL/cUL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Patina Brass
manufacturer_glass
Clear Optic
canopy
5"
spec_sheet
https://www.hvlgroup.com/SpecSheet/B1120-PBR
instructions
https://cdn.hvlgroup.com/troylighting/assembly_instructions/combo/B1120.pdf
Type
Double
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Shade
Clear Textured
width_range
6" & Less
height_range
13" - 18"