71|2PLSMH52MBK
UPC:
Width:
52.00 (in)
Height:
9.20 (in)
Out of stock
Available on: 5/26/2026
Add to Wish List
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Plank Smart 52 Hugger collection in Midnight Black finish
Embodying timeless minimalism, Peter Bristol's Plank Smart 52" Hugger fan is named for its single balsawood plank, gently twisted to act as two blades. Emphasizing the pared-down aesthetic, the simple cylindrical motor housing mounts flush to the ceiling. Damp-rated for indoor and outdoor use, this app-controlled smart fan will add a bold yet understated accent to any space it adorns.
Product Details
collection
Plank Smart 52 Hugger
blade_finish
Natural Honey/Natural Honey
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Midnight Black
Type
Huggers
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"
price_range
designer
Peter Bristol
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
fan_airflow
4682CFM
airflow_efficiency
223CFM/W
blade_pitch
15°
blade_quantity
2
fan_control
Handheld Remote, 6-speed and Reverse
motor_size
131.0 X 30.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
18"