71|3PESM52MBKD
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Peel Smart 52 LED collection in Midnight Black finish
The Peel Smart 52" LED fan by Peter Bristol embodies its name with blades that seamlessly expand from the fan's housing, creating a clean finish. The simple LED light, like the center of a flower, peeks out gently from inside. Peel is damp-rated for indoor and outdoor use and controlled via 6-speed remote control or via your smart home system or mobile phone using the Bond Home App.
Product Details
collection
Peel Smart 52 LED
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Midnight Black
Type
Ceiling Fans
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Peter Bristol
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
21.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1200.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
voltage
120.00V
fan_airflow
5014CFM
airflow_efficiency
218CFM/W
blade_pitch
16°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Included
motor_size
131.0 X 15.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_glass
Frosted
wire
78"
canopy
D:5.875'' H:2.25'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/p/ss_3pesm52mbkd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/p/ig_3pesm52xxxd-cetl-eng.pdf
led
cfm_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)