71|3MAVSM52BBSWWOD
UPC:
Width:
52.00 (in)
Height:
13.80 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Maverick Smart 52 LED collection in Burnished Brass finish
Expanding the top-selling Maverick fan family, the Maverick Smart 52" LED offers a dynamic design with hand-carved balsa wood blades and an integrated LED light. Imbued with form and function in every detail, the smart fan has a quiet energy-efficient DC motor with impressive efficiency. Damp-rated for indoor and outdoor spaces, this refined fan will complement any decor style from natural and organic to modern or eclectic.
Product Details
collection
Maverick Smart 52 LED
blade_finish
Dark Walnut/Dark Walnut
country_of_origin
Taiwan
manufacturer_finish
Burnished Brass
Type
Ceiling Fans
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Shade
White
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
18.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1557.00lm
color_temperature
3000K
cri
93
rated_average_life
voltage
120.00V
fan_airflow
5727CFM
airflow_efficiency
191CFM/W
blade_pitch
19°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Included
motor_size
85.0 X 28.0
material
Steel
safety_listing
cUL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_glass
Opal with frosted inside
wire
78"
canopy
D:5 9/8'' H:2.625'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/m/ss_3mavsm52bbswwod.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/m/ig_3mavsm52xxxd-cul-eng.pdf
led
cfm_range
light_output_range
1350lm-2100lm (100W equiv.)