71|3TNSM52RZWD
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Topan Smart 52 LED collection in Matte White finish
A novel take on a popular style, the Topan Smart 52" LED fan in Matte White by Sean Lavin showcases three gracefully twisted wrapped blades creating a pinwheel-liked dynamic that draws the eyes to the center. The classic metal construction and white lens LED gives a soft ambient illumination. Damp-rated for indoor or outdoor use, this app-controlled fan will create a striking statement in any space.
Product Details
collection
Topan Smart 52 LED
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Matte White
Type
Ceiling Fans
Finish
White
Style
Contemporary Modern
Shade
White
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Sean Lavin
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
20.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
850.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
voltage
120.00V
fan_airflow
4686CFM
airflow_efficiency
143CFM/W
blade_pitch
21°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Included
motor_size
155.0 X 8.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_glass
Frosted
wire
78"
canopy
D:6'' H:2.5'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/t/ss_3tnsm52rzwd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/t/ig_3tnsm52xxxd-cul-eng.pdf
led
cfm_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)