71|3PDSM52RZW
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Paddle Smart 52 collection in Matte White finish
Rounded blades in the classic shape of an oar create a soft aesthetic on the Paddle Smart 52" fan by Barbara Barry. Damp-rated for indoor or outdoor use, and available in three finishes, the Paddle Smart, will lend a subtle accent to any space.
Product Details
collection
Paddle Smart 52
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Matte White
Type
Ceiling Fans
Finish
Two-Tone
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"
price_range
designer
Barbara Barry
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
fan_airflow
4940CFM
airflow_efficiency
134CFM/W
blade_pitch
15°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed and Reverse
fan_downrod
6"
motor_size
125.0 X 16.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
78"