One Light Vanity (SF77-121B)
nuvo lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
72|SF77-121B
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
One Light Vanity by Nuvo Lighting in Polished Chrome finish
Nuvo's 1 light, 5 inch vanity fixture is a versatile and practical lighting solution. The polished chrome fixture provides users with superior illumination and the benefit of a three pronged convenience outlet for added functionality. The white and crystal glass of this vanity fixture adds elegance that pairs well with any home decor.
Product Details
extension
6.75in
number_of_bulbs
1
max_wattage
60.00W
bulb_type
A19
bulb_base
E26
light_source
Incandescent
voltage
120.00V
country_of_origin
China
material
Die-Cast Aluminum / Glass
safety_listing
cULus
safety_rating
Damp
title_20
Yes
manufacturer_finish
Polished Chrome
manufacturer_glass
White - Crystal Bottom
canopy
W:4.78" H:1.85"
connection
Hardwire
spec_sheet
https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/SF77-121B
instructions
https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-121B_Instructions.pdf
Type
Bathroom
Finish
Chrome
Style
Transitional
meta_keywords
Nuvo Lighting,SF77-121B,One Light Vanity,Polished Chrome,Wall,Utility,Transitional
status
A
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less