Mayer LED Chandelier (V6-L7-7120-50-322)
Lighting One E
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
159|V6-L7-7120-50-322
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
LED Chandelier by Lighting One E from the Mayer collection in Warm Brass finish
This Mayer chandelier expertly blends the beauty of nature with cutting-edge technology. A natural alabaster diffuser is suspended from slim cables and illuminated by a ring of integrated dimmable LED light for a look that is both ethereal and contemporary. Finished in warm brass. 10" height and 28" width. Integrated LED light gives off 1365 lumens at 3000K color temperature.
Product Details
web_enabled
1
collection
Mayer
rooms
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
50.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1365.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
safety_listing
UL/CUL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Warm Brass
canopy
6.5"x6.5"x1.38"
Type
Ring/Halo
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Mount
Cable
meta_keywords
status
A
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
price_range
light_output_range
1350lm-2100lm (100W equiv.)