Maverick 44" Ceiling Fan (3MAVHSM44)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3MAVHSM44
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
44" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Maverick collection in Burnished Brass finish
Product Details
collection
Maverick
designer
Visual Comfort
rooms
Bedroom, Family Room, Office, Covered Outdoor Patio
voltage
120.00V
fan_airflow
3713CFM
airflow_efficiency
132CFM/W
blade_pitch
11°
blade_finish
Matte White
blade_quantity
3
fan_control
Smart with Bond Home App, Hand-held Remote, 6-Speed, Reverse
motor_size
85.0 W X 28.0 H
country_of_origin
Taiwan
material
Aluminum
safety_listing
UL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
manufacturer_finish
Burnished Brass
meta_keywords
status
A
price_range
cfm_range
web_enabled
1
Type
Damp Location
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
37" - 48"
height_range
7" - 12"