Marlborough LED Outdoor Wall Sconce (77800-66-L)
minka-lavery
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
7|77800-66-L
Product Overview
LED Outdoor Wall Sconce by Minka-Lavery from the Marlborough collection in Sand Coal Black finish
LED Outdoor Sconce - Sand Coal Black with Etched White Glass
Product Details
collection
Marlborough
designer
Grand
extension
4.00in
bulbs_included
Yes
max_wattage
8.00W
bulb_type
LED
light_source
LED
light_output
3000.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
material
Aluminum, Etched Glass
safety_listing
ETL
safety_rating
Wet
ada
Yes
manufacturer_finish
Sand Coal Black
manufacturer_glass
Etched White Glass
canopy
0.75"x8.75"x5.75"
delivered_lumens
198.00lm
Type
Wall Sconces
Finish
Black
Style
Transitional
Shade
White
meta_keywords
Minka-Lavery,77800-66-L,LED Outdoor Wall Sconce,Marlborough,Sand Coal Black,Exterior,Transitional
status
A
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"
price_range
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)