Ledme Step And Wall Lights LED Step and Wall Light (WL-LED120)
w.a.c. lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
34|WL-LED120
collection
Ledme Step And Wall Lights
extension
1.75in
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
3.50W
bulb_type
Module
bulb_base
LED Module
light_source
LED
light_output
68.00lm
cri
90
dimmable
Yes
beam_spread
60.00°
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
country_of_origin
China
notes
LED Horizontal Louvered Step And Wall Light 120V Amber In Black
material
Die-cast corrosion resistant aluminum alloy
safety_listing
ETL, cETL
safety_rating
ETL, cETL
ada
sub_brand
WAC Limited
manufacturer_finish
Black on Aluminum
delivered_lumens
36.00lm
parts_diagram
http://www.waclighting.com/product/wl-led120
Type
Deck & Patio
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
led
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)