LED Path Light (16261BKT30)
SKU:
12|16261BKT30
Product Overview
LED Path Light by Kichler in Textured Black finish
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 22.5" ninety degree path light in Textured Black. Designed to take on the elements of the outdoors, the ninety degree path light offers a 3000K integrated LED light source, delivering a pure white light to sidewalks, stone pathways and walkways. Its electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens using a ribbed gasket which provides an even, watertight seal to the lens. Its shade tapers toward the lens to give the right angle a subtle distinction, while its streamlined, clean modern design coordinates with a wide variety of exterior home styles.
Product Details
max_wattage
2.75W
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Textured Black
wire
30"
delivered_lumens
120.00lm
meta_keywords
Kichler,16261BKT30,LED Path Light,Textured Black,Landscape 12V LED Path/Spread