LED Bulb Light Bulb (13W30K60-PAR36)
hinkley
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
13|13W30K60-PAR36
Product Overview
Light Bulb by Hinkley from the LED Bulb collection
Product Details
collection
LED Bulb
bulb_type
Par 36
light_output
810.00lm
dimmable
Yes
voltage
12.00V
country_of_origin
CHINA,
dimensional_weight
0.50lb
spec_sheet
https://www.hinkley.com/product_spec_print/download/advancedpdf/product_id/13016/13W30K60-PAR36.pdf
instructions
https://d1lnz90t7xw0i5.cloudfront.net/Products/files/13W30K60.pdf
parts_diagram
http://www.hinkley.com/product_lookup.aspx?product_part=13W30K60-PAR36&ExportSpecSheet=1
Type
Integrated LED
Finish
Bronze / Dark
Style
Double Contact
meta_keywords
Hinkley,13W30K60-PAR36,Light Bulb,LED Bulb,Landscape,Bulbs,Double Contact
status
A
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)