LED Bollard (16265BKT30)
SKU:
12|16265BKT30
UPC:
Out of stock
Available on: 7/31/2026
Add to Wish List
Product Overview
LED Bollard by Kichler in Textured Black finish
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 24" tall Round Bollard in Textured Black. Designed to take on the elements of the outdoors, the Round Bollard offers a 3000K integrated LED light source that, delivers a pure white light to sidewalks, stone pathways and walkways. Its form meets function with electrical components that are fully sealed using a ribbed gasket which provides an even, watertight seal to the lens. It also features a streamlined, clean modern design to coordinate with a wide variety of exterior home styles.
Product Details
max_wattage
2.75W
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Textured Black
wire
30"
delivered_lumens
150.00lm
meta_keywords
Kichler,16265BKT30,LED Bollard,Textured Black,Landscape 12V LED Path/Spread