Landscape Led LED Path Light (15800BKT30R)
kichler
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
12|15800BKT30R
Product Overview
LED Path Light by Kichler from the Landscape Led collection in Black Textured finish
Product Details
collection
Landscape Led
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
4.30W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
80
rated_average_life
40000
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Aluminum
safety_listing
cETLus
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
Black Textured
wire
24"
delivered_lumens
302.00lm
Type
Path & Spread
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
Kichler,15800BKT30R,LED Path Light,Landscape Led,Black Textured,Landscape 12V LED Path/Spread,Landscape Ltg.,Contemporary Modern
status
A
Yes
width_range
7" - 12"
height_range
25" - 30"