Landscape Led LED Hardscape (16103SD27)
SKU:
12|16103SD27
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
LED Hardscape by Kichler from the Landscape Led collection in Sand finish
The 12V LED Hardscape light is an integrated, fully sealed LED fixture with a 270° pivot rotation from a mounting bracket which allows you to place the light precisely where it's needed. The 18" length option fits most design applications with a 2700K color temperature in a Textured Sand (SD) finish. Custom optics ensure smooth, uniform light distribution virtually eliminating any hotspots or glare. Integrated with a 4kV surge protection to defend against power surges and irregularities.
max_wattage
2.70W
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Sand
wire
80"
Finish
Light
meta_keywords
Kichler,16103SD27,LED Hardscape,Landscape Led,Sand,Landscape 12V LED Hardscape,Landscape Ltg.,Transitional
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less