Landscape Led LED Hardscape (16103BKT27)
SKU:
12|16103BKT27
Product Overview
LED Hardscape by Kichler from the Landscape Led collection in Textured Black finish
The 12V LED Hardscape light is an integrated, fully sealed LED fixture with a 270° pivot rotation from a mounting bracket which allows you to place the light precisely where it's needed. The 18" length option fits most design applications with a 2700K color temperature in a Textured Black (BKT) finish. Custom optics ensure smooth, uniform light distribution virtually eliminating any hotspots or glare. Integrated with a 4kV surge protection to defend against power surges and irregularities.
max_wattage
2.70W
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Textured Black
wire
80"
Finish
Black
meta_keywords
Kichler,16103BKT27,LED Hardscape,Landscape Led,Textured Black,Landscape 12V LED Hardscape,Landscape Ltg.,Transitional
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less