Landscape Led LED Hardscape (16100CBR30)
SKU:
12|16100CBR30
UPC:
Out of stock
Available on: 5/18/2026
Add to Wish List
Product Overview
LED Hardscape by Kichler from the Landscape Led collection in Centennial Brass finish
The 12V LED Hardscape light is an integrated, fully sealed LED fixture with a 270° pivot rotation from a mounting bracket which allows you to place the light precisely where it's needed. The 3" length option fits most design applications with a 3000K color temperature in a Centennial Brass (CBR) finish. Custom optics ensure smooth, uniform light distribution virtually eliminating any hotspots or glare. Integrated with a 4kV surge protection to defend against power surges and irregularities.
max_wattage
0.30W
voltage
12.00V
material
Brass
manufacturer_finish
Centennial Brass
wire
80"
Finish
Brass
meta_keywords
Kichler,16100CBR30,LED Hardscape,Landscape Led,Centennial Brass,Landscape 12V LED Hardscape,Landscape Ltg.,Transitional
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less