Landscape Led LED Hardscape (16100BKT30)
kichler
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
12|16100BKT30
Product Overview
LED Hardscape by Kichler from the Landscape Led collection in Textured Black finish
The 12V LED Hardscape light is an integrated, fully sealed LED fixture with a 270° pivot rotation from a mounting bracket which allows you to place the light precisely where it's needed. The 3" length option fits most design applications with a 3000K color temperature in a Textured Black (BKT) finish. Custom optics ensure smooth, uniform light distribution virtually eliminating any hotspots or glare. Integrated with a 4kV surge protection to defend against power surges and irregularities.
Product Details
collection
Landscape Led
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
0.30W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
80
rated_average_life
40000
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Aluminum
safety_listing
cETLus
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
Textured Black
wire
80"
canopy
3.5 X 3 X 0.75
delivered_lumens
10.00lm
Type
Deck & Patio
Finish
Black
Style
Transitional
meta_keywords
Kichler,16100BKT30,LED Hardscape,Landscape Led,Textured Black,Landscape 12V LED Hardscape,Landscape Ltg.,Transitional
status
A
Yes
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less