Krysen Outdoor Wall/Step Light (700OSKYSN92730B120)
SKU:
327|700OSKYSN92730B120
Product Overview
Outdoor Wall/Step Light by Visual Comfort Architectural from the Krysen collection in Black finish
The modern design of the Krysen outdoor wall and step light by Sean Lavin aims light downward to illuminate stairs or graze walls with minimal glare. Ideal for wayfinding and added safety after dark. The Krysen exterior wall and step light features selectable CCTs (2700K or 3000K) and can be installed as a 120V fixture or as a low-voltage 12V fixture (remote low-voltage transformer required). The Krysen LED fixture is wet listed IP66 which makes it ideal for commercial applications as well as for residential use. Available in modern finish options.
Product Details
collection
Krysen
extension
1.00in
max_wattage
12.70W
bulb_type
light_output
200.00lm
voltage
120.00V
manufacturer_finish
Black
wire
8"
canopy
6"x4"x1"
Type
Step/Brick
Finish
Black
Style
Architecture
A
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)