71|3IKR44BBSD
Product Overview
44" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Ikon 44 Hugger LED collection in Burnished Brass finish
Product Details
Type
Huggers
Style
Transitional
collection
Ikon 44 Hugger LED
rooms
Bedroom, Family Room, Office
max_wattage
20.00W
voltage
120.00V
fan_airflow
3757CFM
airflow_efficiency
74CFM/W
motor_size
153.0 X 12.0
safety_listing
cETL
safety_rating
Dry
canopy
D:7.875'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/i/ss_3ikr44bbsd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/i/ig_3ikr44xxxd-cul-eng.pdf
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)