Edge Round LED Flush Mount (EGRF12LAJD1WH)
SKU:
162|EGRF12LAJD1WH
Product Overview
LED Flush Mount by AFX Lighting from the Edge Round collection in White finish
Thin Profile LED round ceiling light with edge-lit panel for wide, even light distribution. Adjustable 5 CCT. White acrylic diffuser. Available in three sizes. Optional battery back-up available for 8in & 12in. sizes. Conversion kits available for 4in. and 6in, ceiling cans. 120V Triac Dimming (D1 Models), 277V 1-10V Dimming (D3 models), 120V 1-10V Dimming (D5 Models)
extension
0.75in
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
voltage
120.00V
Wet
energy_efficient
instructions
https://AFXInc.com/media/documents/instructions/8061504 EGRF12LAJD1xx.pdf
Type
Bowl Style
Style
Transitional
Shade
meta_keywords
AFX Lighting,EGRF12LAJD1WH,LED Flush Mount,Edge Round,White,Ceiling,Flush Mounts,Transitional
width_range
7" - 12"
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)