Edge Round LED Flush Mount (EGRF12LAJD1SN)
AFX Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
162|EGRF12LAJD1SN
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
LED Flush Mount by AFX Lighting from the Edge Round collection in Satin Nickel finish
Thin Profile LED round ceiling light with edge-lit panel for wide, even light distribution. Adjustable 5 CCT. White acrylic diffuser. Available in three sizes. Optional battery back-up available for 8in & 12in. sizes. Conversion kits available for 4in. and 6in, ceiling cans. 120V Triac Dimming (D1 Models), 277V 1-10V Dimming (D3 models), 120V 1-10V Dimming (D5 Models)
Product Details
web_enabled
1
collection
Edge Round
extension
0.75in
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1320.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
50,000
voltage
120.00V
safety_listing
cETLus
safety_rating
Wet
energy_efficient
Yes
title_24
manufacturer_finish
Satin Nickel
connection
Hardwire
instructions
https://AFXInc.com/media/documents/instructions/8061504 EGRF12LAJD1xx.pdf
Type
Bowl Style
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Transitional
Shade
White
meta_keywords
AFX Lighting,EGRF12LAJD1SN,LED Flush Mount,Edge Round,Satin Nickel,Ceiling,Flush Mounts,Transitional
status
A
width_range
7" - 12"
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)