EF60 208V 6000W ELECTRIC HEATER,WH1 (EF60208W1)
SKU:
40|EF60208W1
Product Overview
208V 6000W ELECTRIC HEATER,WH1 by Eurofase from the EF60 collection in White finish
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 208V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Product Details
extension
3.50in
voltage
208.00V
manufacturer_finish
White
Finish
White
Style
Transitional
meta_keywords
Eurofase,EF60208W1,208V 6000W ELECTRIC HEATER,WH1,EF60,White,Heater - 6000W 208V,Specialty Items,Transitional
width_range
7" - 12"
height_range
7" - 12"