Dessau LED Floor Lamp (700PRTDES38NB-LED927)
visual comfort modern
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
182|700PRTDES38NB-LED927
UPC:
Width:
9.00 (in)
Height:
38.00 (in)
Depth:
14.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
LED Floor Lamp by Visual Comfort Modern from the Dessau collection in Natural Brass finish
The Dessau 38 Floor Lamp by Sean Lavin was inspired by the architecture, function and beauty of the Bauhaus movement designed with a linear formation intersecting at a 90 degree angle. Emulating a modernized pharmacy lamp, the Dessau Floor Lamp design houses a slim recessed panel of integrated LED lights extended from a 38" high base. Available in modern finishes. Complete the look with the full collection of Dessau including Picture Lights, Table Lamp and Linear Suspension.
Product Details
collection
Dessau
designer
Sean Lavin
rooms
Office, Bedroom, Home Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
10.70W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
462.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
country_of_origin
CN
material
Metal
safety_listing
ETL
safety_rating
Damp
title_20
manufacturer_finish
Natural Brass
manufacturer_glass
Aluminum
wire
72"
Type
Floor Swing Arm
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
width_range
7" - 12"
height_range
37" - 48"
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)