Deaver One Light Wall Sconce (PTL1215-VGL)
troy lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
67|PTL1215-VGL
UPC:
Width:
6.50 (in)
Height:
14.50 (in)
Depth:
6.50 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
One Light Wall Sconce by Troy Lighting from the Deaver collection in Vintage Gold Leaf finish
Product Details
collection
Deaver
designer
Troy-Standard
extension
8.75in
number_of_bulbs
1
max_wattage
8.00W
bulb_type
B11
bulb_base
E12 Candelabra
voltage
120.00V
country_of_origin
PH
material
Iron
safety_listing
UL/cUL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Vintage Gold Leaf
manufacturer_glass
Off White Linen
canopy
2"
switch
ON/OFF SWITCH ON CORD
spec_sheet
https://www.hvlgroup.com/SpecSheet/PTL1215-VGL
instructions
https://cdn.hvlgroup.com/troylighting/assembly_instructions/combo/PTL1215-VGL.pdf
Type
Single
Finish
Gold, Champ, Gld Leaf
Style
Transitional
Shade
Natural/Cream
width_range
6" & Less
height_range
13" - 18"