Collins 60" Ceiling Fan (3CLNCSM60)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3CLNCSM60
Width:
60.00 (in)
Height:
11.80 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Collins collection in Midnight Black finish
With smart controls and a discreet DC motor, this is a form of luxury that comes in a stylish three-blade design. The Collins Coastal 60 by Sean Lavin has a body made of Marine Grade Steel and three ABS blades. Suitable for wet locations, this fan can be appreciated day or night, rain or shine. The Collins Coastal Smart 60 in Midnight Black features a 155.0 X 22.0 6 speed motor with an Eighteen degree blade pitch.
Product Details
collection
Collins
designer
Sean Lavin
rooms
Covered Patios & Porches Sheltered from High Winds, Gazebos Sheltered from High Winds
fan_airflow
6816CFM
fan_electricity_use
31W
airflow_efficiency
220CFM/W
blade_pitch
18°
blade_finish
Matte White/Matte White
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse
fan_downrod
6"
motor_size
125.0 X 30.0
country_of_origin
China
safety_listing
cETL
safety_rating
Wet
energy_star
Yes
manufacturer_finish
Midnight Black
canopy
D:5.875'' H:2.4375'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3clncsm60mbk.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/c/ig_3clncsm60xxx-cetl-eng.pdf
Type
Wet Location
Finish
Black
Style
Transitional
meta_keywords
Visual Comfort Fan,3CLNCSM60MBK,60" Ceiling Fan,Collins,Midnight Black,Ceiling Fan,Fans,Transitional
status
A
width_range
59" - 72"
height_range
7" - 12"